sobota, 23 marca 2013

...czytanie angażuje mózg najbardziej

...ze wszystkich czynności poznawczych.


Mniej więcej za lewym uchem - w tzw. zakręcie wrzecionowatym [Zakręt wrzecionowaty (ang. fusiform gyrus) to część płata skroniowego kory mózgowej, w klasyfikacji Brodmanna oznaczony jako obszar 37.] mieści się ośrodek rozpoznający pismo, zwany "obszarem formy wzrokowej słowa". Ale nie tylko. Jedną z wrodzonych funkcji tego fragmentu kory mózgowej, nabytą w ciągu milionów lat ewolucji, jest rozpoznawanie twarzy. Z identyfikacją tekstu ma ona do czynienia dopiero od 5,5 tys. lat - z mozołem się tego uczymy, nie jest to czynność zaprogramowana od urodzenia, tak jak uśmiechanie się, ssanie piersi matki czy właśnie rozpoznawanie twarzy. 

Z ostatnich badań czytelnictwa wynika, że coraz więcej Polaków przyznaje się do tego, że już nie czyta, przestali z chwilą ukończenia szkoły. Co przez to tracą? 
O tym zjawisku oraz o tym, jak wpływa czytanie na zakręt wrzecionowaty i na cały mózg homo sapiens, można przeczytać TUTAJ, w tekście Piotra Cieślińskiego z Gazety Wyborczej pt. Dzieci sieci i lektura na trzy minuty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zastrzegam sobie prawo do moderowania komentarzy, gdy uznam to za stosowne.